Green Card Nedir?
Green Card Nasıl Alınır?


Amerika Danışmanı | Green Card Nedir?

Türkçe karşılığı "Yeşil Kart" olan "Green Card", resmi olarak ABD'de yasal "daimi ikametgah kartı" anlamına gelir. Green Card alan herkese Amerika Birleşik Devletleri içinde sınırsız çalışma ve oturma izni verilir.

Green Card'ın tarihçesi: Green Card'ın temeli 2'inci dünya savaşı sırasında atılmıştır. ABD Kongresi 1940 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmenin ilk somut kurallarını belirleyen bir yasayı kabul etmiştir. Bu yasa kapsamında alınan ilk kararlardan biri, ABD'ye giren tüm göçmenlerin denetlenmesi ve onlara bir kimlik belgesi verilmesiydi. Düzenlenen belgeye "Alien Registration Card" (Yabancı Kimlik Kartı) adı verildi ve rengi parlak yeşildi. "Green Card" (Yeşil Kart) takma adı böylece ortaya çıkmış oldu.

Çekilişle Green Card verilmeye ne zaman başlandı? 1990 yılında kabul edilen Göç Yasası ile mevcut Çeşitlilik Vizesi (DV) programı kuruldu. ABD'deki göçmen nüfusu çeşitlendirmeyi amaçlayan bu program ile ABD'ye yasal göç sınırları artırıldı.

Bu yasanın uygulamaya konulduğu ilk yıl 1995 oldu. Yani, DV-1 (DV-1996) programı adı verilen ilk çekiliş başvuruları 1995 yılında alınmaya başlandı. O yıllarda çekilişe katılabilmek için beyaz bir kağıda bilgilerinizi yazıp, bir fotoğrafınızı da eklemek, mektup zarfına koyup üzerine posta pulu yapıştırmak, ve PTT ile ABD'ye postalamak gerekiyordu. Kazananlar da sonuçlarını ABD'den posta ile gelen mektupla öğreniyorlardı.

DV-2005 döneminde ise internet üzerinden başvuru yapılabilen online sisteme geçildi ve başvuran kişi sayısı her yıl artmaya başladı. DV-2021 döneminde ise başvuru anında geçerli bir pasaport sahibi olmak şartı getirildi. Pasaport şartı gelince başvuran kişi sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı. Daha fazla kişinin başvurmasını sağlamak için DV-2024 döneminde pasaport şartı kaldırıldı.

Green Card'ın sağladığı faydalar: Green Card'a sahip olmak, sahibine neredeyse bir ABD vatandaşının sahip olduğu haklara eşit haklar verir. Başlıca avantajları şunlardır: 1) ABD'de sınırsız ikamet hakkı, 2) ABD'de sınırsız çalışma izni, 3) ABD'ye vizesiz şekilde kolayca ve sınırsızca giriş ve çıkış, 4) Green Card sahibi olarak üç veya beş yıl ABD'de ikamet ettikten sonra ABD vatandaşlığına geçiş imkanı.

Green Card nasıl alınır? 1) Green Card çekilişini kazanarak, 2) ABD vatandaşı yakın akrabalarla (anne, baba, çocuk, kardeş) aile birleşimi yoluyla, 3) Amerika vatandaşı birisiyle evlilik yoluyla, 4) ABD'li işverenin sponsorluğuyla, ve 5) ABD'de büyük bir yatırım yaparak kurduğunuz şirkette Amerikalıları istihdam ederek.

ABD çeşitlilik göçmen vizesi ve green card çekilişine başvuru hizmetlerimize ilaveten; green card kazananlara yönelik DS-260 formunun doldurulması; anne-baba ve çocuk gibi birinci derece akrabalar için aile bazlı göçmen vizeleri, eş ve nişanlı gibi diğer ABD göçmen vizesi başvuruları; Amerika göçmenlik sistemi ve vatandaşlık hakkında destek ve danışmanlık hizmetlerimizle sizlerin yanınızdayız. Bizimle iletişime geçin, size en iyi şekilde yardımcı olalım.

Green Card çekilişine başvuru yapmak için aşağıdaki yeşil butona basınız


Green Card Çekilişi Başvuru Formu

Tüm GREEN CARD hizmetleri için tıklayınız!

Twitter'da paylaşalım