ABD'de J-1 Statüsünden F-1 Öğrenci Statüsüne Geçiş


J-1 Statüsünden F-1 Statüsüne Geçiş

Work and Travel (WAT) programı ile ABD'de yaz döneminde çalışma ve gezme imkanı tanınan üniversite öğrencilerine J-1 vizesi verilir. Work and Travel sonrası F-1 öğrenci statüsüne geçiş başvuru yapanlar ABD'de daha uzun süre kalabilmektedir.

Work and Travel çğrencilerine verilen J-1 vizesi ile geldiğiniz Amerika'da F-1 öğrenci statüsüne geçiş yapmak istiyorsanız, öncelikle bir dil okulundan veya bir üniversiteden kabul almanız gerekiyor. Sadece ABD'nin kabul ettiği "Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programı (SEVP)" sertifikalı bir okuldan veya bir kurumdan kabul alan kişilere F-1 verilebilmektedir. WAT programınıza devam ederken, okul başvurunuzu yapabilir ve aldığınız onayla birlikle Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu'na (USCIS) statü değişikliği için müracaat edebilirsiniz.

Statü değişikliği süresi, Amerika Göçmenlik Bürosu'nun yoğunluğuna göre uzayabilir ve bu süreçte sizin J-1 vize süreniz dolabilir. J-1 vize sürenizin dolmasına rağmen hala F-1 statü değişikliği talebiniz onaylanmadıysa Amerika’da kaçak yaşıyor pozisyonuna düşebilirsiniz. F1 öğrenci statüsü değişikliği talebinizin onaylanması için ABD'de eğitim alacağınız süre boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar maddi kaynağa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. USCIS'in F-1 Amerika öğrenci vizesi başvurusunu onaylaması 6-12 ay arasında sürebilir ve bu süre zarfında uygun yasal statüyü korumanız gerektiğini de unutmayın. USCIS'e başvurunuz yapılırken süreç sonuçlanana kadar ABD dışına seyahat etmemelisiniz.

Eğer siz de Work and Travel programı ile ABD'ye gelip J1 vizesinden F1 öğrenci statüsüne geçmek istiyorsanız destek ve danışmanlık almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi almak için aşağıdaki mavi butona basınız


Bilgi Formu

Tüm WAT hizmetleri için tıklayınız!

Twitter'da paylaşalım