Green Card Kazandıktan Sonra
Yapılması Gerekenler


Green Card Kazandıktan Sonra

Green Card (Yeşil Kart) çekilişini kazandığınızı öğrendikten sonra yapılması gereken işlemleri adım adım size açıklıyoruz. Green card süreci boyunca geçilmesi gereken bir çok aşama bulunuyor. Bütün bu aşamaları başarıyla tamamlamanız gerekiyor. ABD'ye göç etmek üzere seçilenlerin ABD yasaları kapsamındaki tüm uygunluk şartlarını karşılaması gerekiyor. Bu demektir ki, green card için seçilmiş olmanız göçmen vizesi alacağınız anlamına gelmiyor.

(1) Niteliklerinizin Onaylanması:
(a) Eğitim: Çeşitlilik göçmen vizesi programı, asil başvuru sahibinin en az lise veya eşdeğeri bir eğitime sahip olmasını gerektiriyor.
(b) İş Deneyimi: Eğer lise mezunu değilseniz, ABD Çalışma Bakanlığı'nın tanımlamış olduğu iş sınıfı ("job zone") değeri 4 veya 5 olarak belirlenmiş, ve mesleki hazırlık seviyesi ("SVP") değerinin ise 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte en az 2 yıl iş deneyimine sahip olmanız gerekiyor.
(c) Pasaport: ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yönetmelikleri, tüm katılımcıların green card başvurusu esnasında geçerli bir pasaport numarası vermesini gerektiriyor. Pasaportun uluslararası seyahat için geçerli olması da gerekiyor.

(2) ABD'de Yaşanacak Eyaletin ve Şehrin Seçilmesi:
Çekilişi kazandıktan sonra yapılması gereken ilk işlem Amerika'da yaşamayı düşündüğünüz eyalet ve şehir seçimi yapmaktır. İhtiyaçlarınıza, beklentilerinize, ilgi alanlarınıza, mesleğinize ve bütçenize uygun bir şekilde yaşayabileceğiniz eyalet ve o eyalette yaşam kalitesi yüksek bir şehir seçmelisiniz.

(3) ABD'de Adres Gösterilmesi:
Amerika'da yerleşeceğiniz şehirde bir konaklama adresi bulmanız da gerekmektedir. Çünkü, green kartınız bu adrese postalanacaktır. Amerika'da adres bulmak, ABD'de adres temin etmek ve adres beyan etmek için en sık kulllanılan yöntem ABD'de seçtiğiniz şehirde yaşayan bir aile üyesi, aile dostu veya yakın arkadaşınız varsa onların adresini kullanmaktır.

(4) Göçmen Vize Başvurusu Yapılması:
Asıl başvuru sahibi ve çeşitlilik vizesi programına başvurmuş olan her bir aile üyesinin DS-260 formunu doldurması gerekiyor. Çeşitlilik göçmen vizesi programına başvurduktan sonra aile koşullarınız değiştiyse, örneğin evlendiyseniz veya çocuğunuz olduysa, yeni aile üyelerinizi de dosyanıza eklemeniz ve onlar adına da DS-260 formunu doldurmanız gerekecektir.

(5) Dosya/Sıra Numaranızın Aktif Olması:
Green card kazanma sıranızı gösteren dosya numaranızın ("case number") aktif olmasını beklemeniz gerekmektedir. Elçilik mülakatları dosya numarası sırasına göre verilmektedir. Dosya numaranız aktif olduktan sonra mülakat aşamasına geçilecektir. Bu yüzden, sizin dosya numaranız aktif olana kadar sabırla beklemelisiniz.

(6) Destekleyici Evrakların Gönderilmesi:
Kentucky Konsolosluk Merkezi (KCC), sizin ve aile bireylerinin DS-260 başvuru formunu alıp işledikten sonra, gerekli destekleyici belgeleri göndermeniz konusunda size talimatları iletecektir. Gerekli tüm destekleyici belgelerin taranmış kopyalarını gönderene kadar elçilik görüşmeniz planlanmayacaktır. Orijinal evrakları yanınızda ABD büyükelçiliğindeki görüşmenize götüreceksiniz.

(7) Mülâkat Gününün Bildirilmesi:
Kentucky Konsolosluk Merkezi (KCC), tamamladığınız DS-260 göçmen vize formunu inceledikten sonra, DS-260 formunuzda seçtiğiniz ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu'nda bir görüşmenin planlandığını bildiren e-postayı size yollayacaktır. Mülakatta, sizinle beraber çeşitlilik göçmen vizesine başvuran eşiniz ve (varsa) çocuklarınızın da hazır bulunması gerekecektir.

(8) Sağlık Muayenesi İşlemleri:
Amerikan Elçiliği konsolosluk birimi tarafından ABD göçmen adaylarının tıbbi muayenelerini yapmaları için yetkilendirilmiş aile hekimliğine gitmeniz gerekecektir. Fizik muayene ve diğer gereken temel testler için sabit ücret ödeyeceksiniz. Gereken aşılar yaş, sağlık durumu ve aşı geçmişine göre değişmekte olup ve her bir aşı için ilave ücret ödemeniz gerekecektir.

(9) Mülâkat Hazırlığı Yapılması:
Mülakata iyice ve dikkatli bir şekilde hazırlanmalısınız. ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundaki görüşmeniz için tam olarak hazırlanmamanız, göçmen vize başvurunuzun gecikmesine veya reddedilmesine neden olabilir.

(10) Başvuru Sahibiyle Elçilikte Mülâkat:
Bir konsolosluk memuru sizinle (ve beraberindeki aile üyesi lehtarlar ile) görüşecek ve göçmen vizesi alıp alamayacağınızı belirleyecektir. Mülakata siz, eşiniz ve sizinle birlikte ABD'ye göç edecek bekar çocuklarınız mutlaka katılmalısınız.

(11) Mülâkattan Sonra:
ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu'ndaki göçmen vizesi görüşmenizin sonunda, konsolosluk görevlisi vize başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını size bildirecektir. Onaylandıysa, pasaport ve vizenizin size nasıl ve ne zaman iade edileceği bildirilecektir.

(12) ABD'ye Gidiş Öncesi Hazırlık:
ABD göçmen vizenizi aldıktan sonra, ABD'ye göç için hazırlıklara başlanmalıdır. Yeni bir kültür ve yaşam ortamına uyum sağlamak, ABD'deki çalışma ortamı ve sosyal yaşam ilişkilerini doğru bir şekilde yürütmek ve ABD'ye hızlıca adapte olmak için ABD'ye gidiş öncesi oryantasyon programına katılabilirsiniz.

Green Card çekilişini kazananlara danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Amerika'da yerleşilecek eyalet ve şehir seçimi, yeşil kartın yollanacağı adres gösterilmesi, DS-260 formunun doldurulması, evrakların ABD'deki vize merkezine email ile gönderilmesi, green card vize görüşmesinde gerekli olacak evrakların hazırlanması, konsolosluk mülakatı öncesi ve sonrası destek, İngilizce tercüme, vize randevusu, konsolosluk randevusu öncesi mülakat provası yapılması, ABD'ye gidiş öncesi oryantasyon, vb. gibi bütün süreç boyunca danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Bu sayfanın en altında telefon numaramız bulunmaktadır.

Eğer size green card (yeşilkart) çıkmışsa, talihlilerden biriyseniz, hemen bizimle iletişime geçin. Danışmanlık hizmetlerimizle size destek olalım. Gerekli işlemleri hemen başlatalım. Green card süreci boyunca yapılacak işlemler konusunda tecrübeli olan, güvenilir, ABD uzmanlığıyla bilinen, ve daima tercih edilen Amerika Danışmanı'ndan siz de destek alın.

ABD çeşitlilik göçmen vizesi ve green card çekilişine başvuru hizmetine ilaveten; green card kazananlara yönelik DS-260 formunun doldurulması; formu doldurduktan sonraki greencard süreci boyunca danışmanlık; anne-baba ve çocuk gibi birinci derece akrabalar için aile bazlı göçmen vizeleri, eş ve nişanlı gibi diğer ABD göçmen vizesi başvuruları; Türkiye'de yaşayan Amerikan vatandaşları için ABD pasaportu başvurusu gibi ABD vatandaşlık hizmetlerimizle de sizlerin yanınızdayız. Bizimle iletişime geçin, size en iyi şekilde yardımcı olalım.

Bilgi almak için aşağıdaki mavi butona basınız


Bilgi Formu

Tüm GREEN CARD hizmetleri için tıklayınız!

Twitter'da paylaşalım